FFSD-12-D-24.00-01-N
DigiKey Part Number
FFSD-12-D-24.00-01-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFSD-12-D-24.00-01-N
Description
.050 X .050 C.L. FEMALE IDC ASSE
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket 2.00' (609.60mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FFSD-12-D-24.00-01-N Models
Category
Pitch - Cable
0.025" (0.64mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length
2.00' (609.60mm)
Series
Features
Polarizing Key
Packaging
Bulk
Color
Gray, Ribbon
Part Status
Active
Shielding
Unshielded
Connector Type
Socket to Socket
Cable Termination
IDC
Number of Positions
24
Contact Finish
Gold
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Connector
0.050" (1.27mm)