FFSD-07-D-05.90-01-N-R
DigiKey Part Number
FFSD-07-D-05.90-01-N-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFSD-07-D-05.90-01-N-R
Description
.050 X .050 C.L. FEMALE IDC ASSE
Detailed Description
14 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket, Reversed 0.492' (149.86mm, 5.90")
EDA/CAD Models
FFSD-07-D-05.90-01-N-R Models
Category
Pitch - Cable
0.025" (0.64mm)
Length
0.492' (149.86mm, 5.90")
Connector Type
Socket to Socket, Reversed
Number of Positions
14
Pitch - Connector
0.050" (1.27mm)