Image for ESQT-116-02-GF-D-375 is not available
ESQT-116-02-GF-D-375
DigiKey Part Number
ESQT-116-02-GF-D-375-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-116-02-GF-D-375
Description
CONN SOCKET 32POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
32 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-116-02-GF-D-375 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Packaging
Tube
Insulation Height
0.375" (9.53mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.475" (12.07mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Board to Board or Cable
Contact Finish - Post
Gold
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)