Image for ESQT-111-02-G-6-375 is not available
ESQT-111-02-G-6-375
DigiKey Part Number
ESQT-111-02-G-6-375-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-111-02-G-6-375
Description
CONN SOCKET 66POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
66 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-111-02-G-6-375 Models
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Insulation Height
0.375" (9.53mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.475" (12.07mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Gold
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Number of Rows
6
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)