ESQT-110-03-M-D-310
DigiKey Part Number
ESQT-110-03-M-D-310-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-110-03-M-D-310
Description
CONN SOCKET 20POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
20 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-110-03-M-D-310 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.310" (7.87mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.148" (3.76mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Board to Board or Cable
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)