ESQ-106-12-G-D
DigiKey Part Number
SAM9296-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQ-106-12-G-D
Description
CONN SOCKET 12POS 0.1 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Elevated Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESQ-106-12-G-D Models
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tube
Insulation Height
0.435" (11.05mm)
Part Status
Active
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Type
Forked
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Current Rating (Amps)
5.7A per Contact
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
550VAC
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)