DW-13-14-F-D-1070
DigiKey Part Number
DW-13-14-F-D-1070-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-13-14-F-D-1070
Description
CONN HDR 26POS 0.1 STACK T/H
Detailed Description
26 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
DW-13-14-F-D-1070 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.250" (6.350mm)
Length - Stack Height
1.070" (27.178mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
26
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.430" (36.322mm)