DW-10-11-L-S-590
DigiKey Part Number
612-DW-10-11-L-S-590-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-10-11-L-S-590
Description
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H
Detailed Description
10 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
DW-10-11-L-S-590 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.230" (5.842mm)
Length - Stack Height
0.590" (14.986mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
10
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.930" (23.622mm)