BCS-120-L-S-TE
DigiKey Part Number
SAM1011-20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BCS-120-L-S-TE
Description
CONN RCPT 20POS 0.1 GOLD PCB
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BCS-120-L-S-TE Models
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.290" (7.37mm)
Part Status
Active
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Current Rating (Amps)
4.6A per Contact
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
475VAC
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Number of Rows
1
Contact Shape
Square
Mounting Type
Through Hole
Contact Material
Phosphor Bronze
Termination
Contact Finish Thickness - Post
50.0µin (1.27µm)
Fastening Type
Push-Pull
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Available To Order
Factory Stock: 45
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN RCPT 50POS 0.1 GOLD PCB
In-Stock: 2177
CONN RCPT 49POS 0.1 GOLD PCB
In-Stock: 179
CONN RCPT 48POS 0.1 GOLD PCB
In-Stock: 179
CONN RCPT 47POS 0.1 GOLD PCB
In-Stock: 0
CONN RCPT 46POS 0.1 GOLD PCB