TBP05P1-762-11GR
DigiKey Part Number
2223-TBP05P1-762-11GR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBP05P1-762-11GR
Description
TERM BLOCK PLUG 11POS 7.62MM
Detailed Description
11 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.300" (7.62mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Current - UL
15 A
Voltage - UL
300 V
Color
Green
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
11
Positions Per Level
11
Pitch
0.300" (7.62mm)
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Current - IEC
10A
Voltage - IEC
1000 V
Insulation Height
0.713" (18.10mm)