TBP04R1-500-04GR
DigiKey Part Number
2223-TBP04R1-500-04GR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBP04R1-500-04GR
Description
TERM BLOCK HDR 4POS 5MM
Detailed Description
4 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.197" (5.00mm) 90°, Right Angle Through Hole
EDA/CAD Models
TBP04R1-500-04GR Models
Category
Current - IEC
10A
Voltage - IEC
400 V
Series
Current - UL
15 A
Voltage - UL
300 V
Color
Green
Type
Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
4
Positions Per Level
4
Pitch
0.197" (5.00mm)
Contact Tail Length
0.157" (4.00mm)
Insulation Height
1.122" (28.50mm)