TBP04P1-500-06GR
DigiKey Part Number
2223-TBP04P1-500-06GR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBP04P1-500-06GR
Description
TERM BLOCK PLUG 6POS 5MM
Detailed Description
6 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Current - UL
15 A
Voltage - UL
300 V
Color
Green
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
6
Positions Per Level
6
Pitch
0.197" (5.00mm)
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Current - IEC
10A
Voltage - IEC
630 V
Insulation Height
0.713" (18.10mm)