TBP03R1-350-07BE
DigiKey Part Number
2223-TBP03R1-350-07BE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBP03R1-350-07BE
Description
TERM BLOCK HDR 7POS 3.50MM
Detailed Description
7 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) 90°, Right Angle Through Hole
EDA/CAD Models
TBP03R1-350-07BE Models
Category
Current - IEC
7A
Voltage - IEC
250 V
Series
Current - UL
8 A
Voltage - UL
300 V
Color
Blue
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
7
Positions Per Level
7
Pitch
0.138" (3.50mm)
Contact Tail Length
0.134" (3.40mm)
Insulation Height
0.284" (7.21mm)