TBP03P4-350-10GR | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 2223-TBP03P4-350-10GR-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TBP03P4-350-10GR |
Description | TERM BLOCK PLUG 10POS 3.50MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 90° Free Hanging (In-Line) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - UL 8 A |
Manufacturer Same Sky (Formerly CUI Devices) | Voltage - UL 300 V |
Series | Wire Gauge or Range - AWG 16-28 AWG |
Packaging Box | Wire Gauge or Range - mm² 0.2-1.5mm² |
Part Status Active | Color Green |
Type Plug, Female Sockets | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Number of Positions 10 | Contact Mating Finish Nickel |
Positions Per Level 10 | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Levels 1 | Screw Size M2 |
Pitch 0.138" (3.50mm) | Torque - Screw 0.2 Nm (1.7 Lb-In) |
Plug Wire Entry 90° | Wire Strip Length 6-7mm |
Termination Style Screw | Contact Material Copper Alloy |
Mounting Type Free Hanging (In-Line) | Housing Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
Current - IEC 7A | Insulation Height 0.756" (19.20mm) |
Voltage - IEC 320 V |