TBP03P4-350-02GR
DigiKey Part Number
2223-TBP03P4-350-02GR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBP03P4-350-02GR
Description
TERM BLOCK PLUG 2POS 3.50MM
Detailed Description
2 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 90° Free Hanging (In-Line)
Category
Current - UL
8 A
Voltage - UL
300 V
Wire Gauge or Range - mm²
0.2-1.5mm²
Color
Green
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
2
Positions Per Level
2
Pitch
0.138" (3.50mm)
Torque - Screw
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Plug Wire Entry
90°
Current - IEC
7A
Insulation Height
0.756" (19.20mm)
Voltage - IEC
320 V