TBP03P3-350-11BE
TBP03P3-350-11BE
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TBP03P3-350-11BE
DigiKey Part Number
2223-TBP03P3-350-11BE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBP03P3-350-11BE
Description
TERM BLOCK PLUG 11POS 3.50MM
Detailed Description
11 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Current - UL
8 A
Voltage - UL
300 V
Wire Gauge or Range - mm²
0.5-1.5mm²
Color
Blue
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
11
Positions Per Level
11
Pitch
0.138" (3.50mm)
Torque - Screw
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Plug Wire Entry
180°
Current - IEC
7A
Insulation Height
0.441" (11.20mm)
Voltage - IEC
250 V