TBP03P2-350-06BEOR
TBP03P2-350-06BEOR
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TBP03P2-350-06BEOR
DigiKey Part Number
2223-TBP03P2-350-06BEOR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBP03P2-350-06BEOR
Description
TERM BLOCK PLUG 6POS 3.50MM
Detailed Description
6 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Voltage - IEC
320 V
Current - UL
8 A
Series
Voltage - UL
300 V
Wire Gauge or Range - AWG
16-24 AWG
Number of Positions
6
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Positions Per Level
6
Pitch
0.138" (3.50mm)
Current - IEC
8A
Insulation Height
0.303" (7.70mm)