TBP03P1-350-12BEGY is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 264
Datasheet
12 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 180° Free Hanging (In-Line)
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TBP03P1-350-12BEGY
DigiKey Part Number
2223-TBP03P1-350-12BEGY-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBP03P1-350-12BEGY
Description
TERM BLOCK PLUG 12POS 3.50MM
Detailed Description
Category
Voltage - IEC
320 V
Current - UL
8 A
Series
Voltage - UL
300 V
Wire Gauge or Range - AWG
16-28 AWG
Number of Positions
12
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Positions Per Level
12
Contact Mating Finish
Nickel
Pitch
0.138" (3.50mm)
Wire Strip Length
7-8mm
Current - IEC
7A
Insulation Height
0.488" (12.40mm)