TBP02R2W-381-16BE
DigiKey Part Number
102-6530-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBP02R2W-381-16BE
Description
TERM BLOCK HDR 16POS 3.81MM
Detailed Description
16 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole
EDA/CAD Models
TBP02R2W-381-16BE Models
Category
Voltage - IEC
250 V
Current - UL
8 A
Series
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
16
Features
Mating Flange
Positions Per Level
16
Pitch
0.150" (3.81mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Insulation Height
0.362" (9.20mm)
Mounting Type
Through Hole
Base Product Number
Current - IEC
7A