TBP02R2W-381-10BE
DigiKey Part Number
102-6528-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBP02R2W-381-10BE
Description
TERM BLOCK HDR 10POS 3.81MM
Detailed Description
10 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole
EDA/CAD Models
TBP02R2W-381-10BE Models
Category
Voltage - IEC
250 V
Current - UL
8 A
Series
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
10
Features
Mating Flange
Positions Per Level
10
Pitch
0.150" (3.81mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Insulation Height
0.362" (9.20mm)
Mounting Type
Through Hole
Base Product Number
Current - IEC
7A