Image for TBP02R2-381-08OR is not available
TBP02R2-381-08OR
DigiKey Part Number
2223-TBP02R2-381-08OR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBP02R2-381-08OR
Description
TERM BLOCK HDR 8POS 3.81MM
Detailed Description
8 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole
Category
Current - IEC
7A
Voltage - IEC
250 V
Series
Current - UL
8 A
Voltage - UL
300 V
Color
Orange
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
8
Positions Per Level
8
Features
Interlocking (Side)
Pitch
0.150" (3.81mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Mounting Type
Through Hole
Insulation Height
0.362" (9.20mm)