TBP02R1-381-05BE
DigiKey Part Number
102-6483-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBP02R1-381-05BE
Description
TERM BLOCK HDR 5POS 3.81MM
Detailed Description
5 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) 90°, Right Angle Through Hole
EDA/CAD Models
TBP02R1-381-05BE Models
Category
Voltage - IEC
250 V
Current - UL
8 A
Series
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
5
Features
Notch Guide
Positions Per Level
5
Pitch
0.150" (3.81mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Insulation Height
0.284" (7.21mm)
Mounting Type
Through Hole
Base Product Number
Current - IEC
7A