Image for TBP02P1-381-08OR is not available
TBP02P1-381-08OR
DigiKey Part Number
2223-TBP02P1-381-08OR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBP02P1-381-08OR
Description
TERM BLOCK PLUG 8POS 3.81MM
Detailed Description
8 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Current - UL
8 A
Voltage - UL
300 V
Wire Gauge or Range - mm²
1.5mm²
Color
Orange
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
8
Positions Per Level
8
Pitch
0.150" (3.81mm)
Torque - Screw
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Wire Strip Length
7mm
Current - IEC
7A
Insulation Height
0.441" (11.20mm)
Voltage - IEC
250 V