Image for TBP02P1-381-02GR is not available
TBP02P1-381-02GR
DigiKey Part Number
2223-TBP02P1-381-02GR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBP02P1-381-02GR
Description
TERM BLOCK PLUG 2POS 3.81MM
Detailed Description
2 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Current - UL
8 A
Voltage - UL
300 V
Wire Gauge or Range - mm²
1.5mm²
Color
Green
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
2
Positions Per Level
2
Features
Groove Guide
Pitch
0.150" (3.81mm)
Torque - Screw
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Termination Style
Screw - Rising Cage Clamp
Wire Strip Length
7mm
Current - IEC
7A
Voltage - IEC
250 V
Insulation Height
0.441" (11.20mm)