TBP01R2W-508-04BE
DigiKey Part Number
102-6460-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBP01R2W-508-04BE
Description
TERM BLOCK HDR 4POS 5.08MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TBP01R2W-508-04BE Models
Category
Voltage - IEC
320 V
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Current - UL
16 A
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bag
Color
Blue
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
4
Features
Mating Flange
Positions Per Level
4
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Levels
1
Contact Material
Copper Alloy
Pitch
0.200" (5.08mm)
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Header Orientation
Vertical
Contact Tail Length
0.157" (4.00mm)
Termination Style
Solder
Insulation Height
0.472" (12.00mm)
Mounting Type
Through Hole
Base Product Number
Current - IEC
20A