TBP01R1-508-12BE
DigiKey Part Number
102-6416-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBP01R1-508-12BE
Description
TERM BLOCK HDR 12POS 5.08MM
Detailed Description
12 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole
EDA/CAD Models
TBP01R1-508-12BE Models
Category
Current - IEC
20A
Voltage - IEC
320 V
Series
Current - UL
16 A
Packaging
Box
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
12
Positions Per Level
12
Pitch
0.200" (5.08mm)
Header Orientation
90°, Right Angle
Contact Tail Length
0.157" (4.00mm)
Insulation Height
0.335" (8.51mm)