TBP01P1-508-18BE
TBP01P1-508-18BE
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TBP01P1-508-18BE
DigiKey Part Number
102-6403-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBP01P1-508-18BE
Description
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM
Detailed Description
18 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line)
EDA/CAD Models
TBP01P1-508-18BE Models
Category
Voltage - UL
300 V
Wire Gauge or Range - mm²
2.5mm²
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
18
Positions Per Level
18
Pitch
0.200" (5.08mm)
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Wire Strip Length
7mm
Current - IEC
20A
Insulation Height
0.591" (15.00mm)
Voltage - IEC
320 V
Base Product Number
Current - UL
16 A