TBL007A-500-03GY
TBL007A-500-03GY
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TBL007A-500-03GY
DigiKey Part Number
102-TBL007A-500-03GY-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBL007A-500-03GY
Description
TERMINAL BLOCK, SCREWLESS, 5.00,
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Wire to Board Terminal Block 45° (135°) Angle with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TBL007A-500-03GY Models
Category
Voltage
300 V
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Wire Gauge
14-26 AWG
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tray
Wire Termination
Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
Part Status
Active
Features
Interlocking (Side)
Number of Levels
1
Color
Gray
Positions Per Level
3
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Pitch
0.197" (5.00mm)
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mating Orientation
45° (135°) Angle with Board
Contact Material - Plating
Copper Alloy - Tin Plated
Current
15 A