TB006-508-10BE
TB006-508-10BE
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TB006-508-10BE
DigiKey Part Number
102-6199-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB006-508-10BE
Detailed Description
10 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole
EDA/CAD Models
TB006-508-10BE Models
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Positions Per Level
10
Pitch
0.200" (5.08mm)
Current
12 A
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Voltage
300 V