TB005-762-02BE
DigiKey Part Number
102-6189-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB005-762-02BE
Description
TERMINAL BLOCK, SCREW TYPE, 7.62
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.300" (7.62mm) Through Hole
EDA/CAD Models
TB005-762-02BE Models
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Packaging
Bag
Color
Blue
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Positions Per Level
2
Pitch
0.300" (7.62mm)
Clamp Material - Plating
Copper Alloy - Nickel Plated
Current
30 A
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Voltage
300 V