SJ3-35083B-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SJ3-35083B-TR |
Description | AUDIO JACK, 3.5MM, THROUGH HOLE, |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack Stereo (3 Conductor, TRS) Connector Solder |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SJ3-35083B-TR Models |
Category | Termination Solder |
Mfr | Shielding Unshielded |
Series | Features Board Guide |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Insulation Color Black |
Part Status Active | Operating Temperature -25°C ~ 85°C |
Connector Type Phone Jack | Voltage - Rated 12VDC |
Gender Female | Current Rating (Amps) 1 A |
Signal Lines Stereo (3 Conductor, TRS) | Mating Length/Depth 0.551" (14.00mm) |
Industry Recognized Mating Diameter | Contact Material - Plating Gold |
Actual Diameter 0.142" (3.60mm) | Body Color Black |