HSS15-B20-P40
DigiKey Part Number
2223-HSS15-B20-P40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSS15-B20-P40
Description
HEAT SINK, STAMPING, TO-220, 23.
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Sink TO-220 Aluminum Alloy 5.0W @ 75°C Board Level, Vertical
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HSS15-B20-P40 Models
Category
Length
1.500" (38.10mm)
Mfr
Width
0.921" (23.40mm)
Series
Fin Height
0.500" (12.70mm)
Packaging
Box
Power Dissipation @ Temperature Rise
5.0W @ 75°C
Part Status
Active
Thermal Resistance @ Forced Air Flow
8.50°C/W @ 200 LFM
Type
Board Level, Vertical
Thermal Resistance @ Natural
15.16°C/W