HSS-B20-0635H
DigiKey Part Number
102-4176-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSS-B20-0635H
Description
HEATSINK TO-220 2.6W ALUMINUM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Sink TO-220 Aluminum 2.6W @ 75°C Board Level, Vertical
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HSS-B20-0635H Models
Category
Length
0.520" (13.20mm)
Mfr
Width
0.250" (6.35mm)
Series
Fin Height
0.748" (19.00mm)
Packaging
Bag
Power Dissipation @ Temperature Rise
2.6W @ 75°C
Part Status
Active
Thermal Resistance @ Forced Air Flow
10.68°C/W @ 200 LFM
Type
Board Level, Vertical
Thermal Resistance @ Natural
28.85°C/W