HSE-B254-045H
DigiKey Part Number
102-4228-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSE-B254-045H
Description
HEAT SINK, EXTRUSION, TO-220, 25
Detailed Description
Heat Sink TO-220 Aluminum Alloy 6.4W @ 75°C Board Level, Vertical
EDA/CAD Models
HSE-B254-045H Models
Category
Length
1.000" (25.40mm)
Mfr
Width
1.772" (45.00mm)
Series
Fin Height
0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise
6.4W @ 75°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow
3.86°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural
11.72°C/W