HSE-B2111-038
DigiKey Part Number
102-4226-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSE-B2111-038
Description
HEAT SINK, EXTRUSION, TO-220, 25
Detailed Description
Heat Sink TO-220 Aluminum Alloy 3.8W @ 75°C Board Level
EDA/CAD Models
HSE-B2111-038 Models
Category
Length
0.984" (25.00mm)
Mfr
Width
0.625" (16.00mm)
Series
Fin Height
0.354" (9.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise
3.8W @ 75°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow
6.12°C/W @ 200 LFM
Type
Board Level
Thermal Resistance @ Natural
19.74°C/W