HSE-B20635-035H-01
DigiKey Part Number
HSE-B20635-035H-01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSE-B20635-035H-01
Description
HEAT SINK, EXTRUSION, TO-220, 63
Detailed Description
Heat Sink TO-220 Aluminum Alloy 9.4W @ 75°C Board Level, Vertical
EDA/CAD Models
HSE-B20635-035H-01 Models
Category
Length
2.500" (63.50mm)
Mfr
Width
1.378" (35.00mm)
Series
Fin Height
0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise
9.4W @ 75°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow
4.49°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural
7.98°C/W