HSE-B20381-035H-02
DigiKey Part Number
HSE-B20381-035H-02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSE-B20381-035H-02
Description
HEAT SINK, EXTRUSION, TO-220, 38
Detailed Description
Heat Sink TO-220 Aluminum Alloy 6.9W @ 75°C Board Level, Vertical
EDA/CAD Models
HSE-B20381-035H-02 Models
Category
Length
1.500" (38.10mm)
Mfr
Width
1.378" (35.00mm)
Series
Fin Height
0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise
6.9W @ 75°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow
3.32°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural
10.87°C/W