HSE-B20254-040H
DigiKey Part Number
102-4240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSE-B20254-040H
Description
HEAT SINK, EXTRUSION, TO-220, 25
Detailed Description
Heat Sink TO-220 Aluminum Alloy 5.7W @ 75°C Board Level, Vertical
EDA/CAD Models
HSE-B20254-040H Models
Category
Length
1.000" (25.40mm)
Mfr
Width
1.260" (32.00mm)
Series
Fin Height
0.551" (14.00mm)
Packaging
Bag
Power Dissipation @ Temperature Rise
5.7W @ 75°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow
7.74°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural
13.16°C/W