HSE-B18635-035H
DigiKey Part Number
HSE-B18635-035H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSE-B18635-035H
Description
HEAT SINK, EXTRUSION,TO-218, 63.
Detailed Description
Heat Sink TO-218 Aluminum Alloy 16.7W @ 75°C Board Level, Vertical
EDA/CAD Models
HSE-B18635-035H Models
Category
Length
2.500" (63.50mm)
Mfr
Width
1.638" (41.60mm)
Series
Fin Height
0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise
16.7W @ 75°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow
2.24°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural
4.49°C/W