HSE-B18508-060H-W
DigiKey Part Number
HSE-B18508-060H-W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSE-B18508-060H-W
Description
HEAT SINK, EXTRUSION,TO-218, 50.
Detailed Description
Heat Sink TO-218 Aluminum Alloy 12.8W @ 75°C Board Level, Vertical
EDA/CAD Models
HSE-B18508-060H-W Models
Category
Length
2.000" (50.80mm)
Mfr
Width
1.638" (41.60mm)
Series
Fin Height
0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise
12.8W @ 75°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow
2.98°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural
5.86°C/W