DS01-254-S-03BE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 2.316
Datasheet
E-Switch
CIT Relay and Switch
APEM Inc.
Dip Switch SPST 3 Position Through Hole Slide (Standard) Actuator 25mA 24VDC
DIP Switches 101
DS01-254-S-03BE
DigiKey Part Number
2223-DS01-254-S-03BE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DS01-254-S-03BE
Description
SWITCH SLIDE DIP SPST 0.025A 24V
Detailed Description
EDA/CAD Models
DS01-254-S-03BE Models
Height Above Board
0.264" (6.70mm)
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Number of Positions
3
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
25mA
Voltage Rating
24VDC
Length
0.356" (9.04mm)