DS01-254-S-02BE is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KaiFeng Electronics
In Stock: 1.300.000
Dip Switch SPST 2 Position Through Hole Slide (Standard) Actuator 25mA 24VDC
DIP Switches 101
DS01-254-S-02BE
DigiKey Part Number
2223-DS01-254-S-02BE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DS01-254-S-02BE
Description
SWITCH SLIDE DIP SPST 0.025A 24V
Detailed Description
EDA/CAD Models
DS01-254-S-02BE Models
Height Above Board
0.264" (6.70mm)
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Number of Positions
2
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
25mA
Voltage Rating
24VDC
Length
0.256" (6.50mm)