DS01-254-S-01BE
DS01-254-S-01BE
DIP Switches 101
DS01-254-S-01BE
DigiKey Part Number
2223-DS01-254-S-01BE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DS01-254-S-01BE
Description
SWITCH SLIDE DIP SPST 0.025A 24V
Detailed Description
Dip Switch SPST 1 Position Through Hole Slide (Standard) Actuator 25mA 24VDC
EDA/CAD Models
DS01-254-S-01BE Models
Height Above Board
0.264" (6.70mm)
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Number of Positions
1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
25mA
Voltage Rating
24VDC
Length
0.156" (3.96mm)