CPG-88-SMT-B
DigiKey Part Number
2223-CPG-88-SMT-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPG-88-SMT-B
Description
220 GF MID COMPRESSION OPERATING
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contact Spring Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CPG-88-SMT-B Models
Category
Pad Layout Dimension
Circular - 0.134" (3.40mm)
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Operating Force - Initial
176gf
Series
Operating Force - Mid Compression
264gf
Packaging
Bag
Plunger Size
0.072" (1.83mm) Dia
Part Status
Active
Mating Cycles
10000
Contact Type
Sleeve & Plunger (Pogo Pins)
Contact Material
Copper Alloy
Mounting Type
Surface Mount
Contact Finish
Gold
Maximum Working Height
0.438" (11.13mm)
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Recommended Working Height
0.346" (8.80mm)
Current Rating (Amps)
22A
Minimum Working Height
0.390" (9.90mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C