CPG-35-TH-B
DigiKey Part Number
2223-CPG-35-TH-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPG-35-TH-B
Description
103 GF INITIAL OPERATING FORCE,
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contact Spring Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CPG-35-TH-B Models
Category
Pad Layout Dimension
Circular - 0.087" (2.20mm) (TH)
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Operating Force - Initial
103gf
Series
Operating Force - Mid Compression
120gf
Packaging
Bag
Plunger Size
0.035" (0.90mm) Dia
Part Status
Active
Mating Cycles
10000
Contact Type
Sleeve & Plunger (Pogo Pins)
Contact Material
Brass
Mounting Type
Through Hole
Contact Finish
Gold
Maximum Working Height
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Recommended Working Height
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps)
2A
Minimum Working Height
0.051" (1.30mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C