CFM-9225B-120-269-20
DigiKey Part Number
2223-CFM-9225B-120-269-20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM-9225B-120-269-20
Description
FAN AXIAL 92.2X32MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 92.0mm L x 92.0mm H Ball 33.4 CFM (0.935m³/min) 3 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
26.9dB(A)
Series
Power (Watts)
1.08 W
Packaging
Box
Termination
3 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 92.0mm L x 92.0mm H
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.090A
Air Flow
33.4 CFM (0.935m³/min)
Voltage Range
4.5 ~ 5.5VDC
Static Pressure
0.070 in H2O (17.4 Pa)
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C