CFM-8025BG-240-396
DigiKey Part Number
2223-CFM-8025BG-240-396-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM-8025BG-240-396
Description
FAN AXIAL 80X25.4MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 41.3 CFM (1.16m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
39.6dB(A)
Series
Power (Watts)
3.6 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Width
25.40mm
Current Rating (Amps)
0.150A
Air Flow
41.3 CFM (1.16m³/min)
Voltage Range
21.6 ~ 26.4VDC
Static Pressure
0.270 in H2O (67.3 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C