CFM-8020BF-255-444-20
DigiKey Part Number
2223-CFM-8020BF-255-444-20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM-8020BF-255-444-20
Description
FAN AXIAL 80X20MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 53.9 CFM (1.51m³/min) 3 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
44.5dB(A)
Series
Power (Watts)
6.48 W
Packaging
Box
Termination
3 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Width
20.00mm
Current Rating (Amps)
0.270A
Air Flow
53.9 CFM (1.51m³/min)
Voltage Range
21.6 ~ 26.4VDC
Static Pressure
0.350 in H2O (87.2 Pa)
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C