CFM-6020V-150-335-20
DigiKey Part Number
CFM-6020V-150-335-20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM-6020V-150-335-20
Description
FAN AXIAL 60X20MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 60mm L x 60mm H omniCOOL™ Magnetic Sleeve 23.0 CFM (0.644m³/min) 3 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CFM-6020V-150-335-20 Models
Category
Noise
33.5dB(A)
Mfr
Power (Watts)
1.38 W
Packaging
Tray
Termination
3 Wire Leads
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Weight
0.112 lb (50.8 g)
Width
20.00mm
Current Rating (Amps)
0.115A
Air Flow
23.0 CFM (0.644m³/min)
Voltage Range
4.5 ~ 13.8VDC
Static Pressure
0.210 in H2O (52.3 Pa)
Bearing Type
omniCOOL™ Magnetic Sleeve
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C