CES-303206-240L40-67
DigiKey Part Number
2223-CES-303206-240L40-67-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CES-303206-240L40-67
Description
SPEAKER 4OHM 2W TOP PORT 101DB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Ohms General Purpose, Enclosure Included Speaker 2 W 1.28 kHz ~ 20 kHz Top Rectangular
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CES-303206-240L40-67 Models
Category
Power - Rated
2 W
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Power - Max
2.5 W
Series
Port Location
Top
Packaging
Tray
Shape
Rectangular
Part Status
Active
Material - Cone
Polyethylene Naphthalate (PEN)
Technology
Magnetic
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Type
General Purpose, Enclosure Included
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Frequency Range
1.28 kHz ~ 20 kHz
Termination
Wire Leads with Connector
Frequency - Self Resonant
1.6kHz
Size / Dimension
1.181" L x 0.787" W (30.00mm x 20.00mm)
Impedance
4 Ohms
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Efficiency - dBA
101.00
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Efficiency - Testing
2W/100mm
Distortion Rating
10% Max @ 2kHz, 2W, 100mm